Home » Genel Bilgi » Genel Bilgi

Genel Bilgi

Termal Sprey Kaplama; tel veya toz formundaki malzemenin, gaz, elektrik veya karışımı ile oluşturulan enerji içerisinde eriyik ya da yarı eriyik halde püskürtülmesi ile elde dilen bir kaplama türüdür.

İngilizce Thermal Spray Coating olarak adlandırılan bu kaplama yöntemi, yoğunlukla çalışıp aşınan metaller üzerine uygulanır.

5 çeşit kaplama sistemi vardır;

-Gazlı Tel Püskürtme Sistemi (Wire Flame Spray)

Çinko, alüminyum, bakır, bronz, paslanmaz, kalay, babbit, molibden, nikel, nikel alüminyum, monel ve bunların çeşitli alaşımları tel formunda püskürtülür.

-Gazlı Toz Püskürtme Sistemi (Powder Flame Spray)

Abradable, alüminyum, nikel, nikel alüminyum, nikel krom, kobalt, bakır, bronz, paslanmaz, sermet, krom karbür, tungsten karbür, seramik (alüminyum oksit, krom oksit, titanyum oksit, zirkonyum oksit, itriyum oksit, kalsiyum oksit, magnezyum oksit) kobalt, erve (RW- self fluxing- fusing) ve bunların çeşitli alaşımları toz formunda püskürtülür.

– Elektrik Ark Sprey Sistemi (Arc Spray)

Çinko, alüminyum, bakır, bronz, paslanmaz, krom karbür, tungsten karbür, titanyum karbür, kalay, titanyum, babbit, molibden, nikel, nikel alüminyum, monel ve bunların çeşitli alaşımları tel formunda püskürtülür

-HVOF Püskürtme Sistemi (HVOF Spray)

Kobalt (tribaloy, stelit (stellite), inconel), MCrAlY, bakır, bronz, paslanmaz, nikel, nikel alüminyum, nikel krom, krom karbür, tungsten karbür, süper alaşım ve bunların çeşitli alaşımları toz formunda püskürtülür.

-Plazma Püskürtme Sistemi (Plasma Spray)

Abradable, alüminyum, inconel, bakır, bronz, seramik (alüminyum oksit, krom oksit, titanyum oksit, zirkonyum oksit, itriyum oksit, kalsiyum oksit, magnezyum oksit), Kobalt (tribaloy, stelit (stellite), inconel), MCrAlY, süper alaşım, paslanmaz, molibden, nikel, nikel alüminyum, nikel krom, titanyum, krom karbür, tungsten karbür, kobalt ve bunların çeşitli alaşımları toz formunda püskürtülür.

Comments are closed.

error: Content is protected !!