Home » Galeri

Galeri

Termal Sprey İlkeleri / Thermal Spray Principals

 

Termal Sprey Ergitme – RW – Erve – Fusing Uygulaması

Toza sulanma yeteneği veren BSi alaşımını içeren metal bazlı tozlar HVOF veya Gazlı Toz Püskürtme ( Powder Flame Spray ) sistemi ile iş parçasına püskürtüldükten sonra özel şalomalar kullanılarak  iş parçası ile metalik bir bağ oluşturduğu uygulamadır. Bu tarz tozların sertlik değeri 20 – 72 HRC arasında değişir.

PTWA (Plasma Transfer Wire Arc) sistemi ile motor blok silindirlerinin iç çap kaplama uygulaması

Motor bloklarında aşınan silindir iç çaplarının revizyonunda geleneksel yöntem baga vb uygulamasıdır. GTV GmbH firmasının patentli imalatı olan bu sistem ile baga vb işlemlerin tamamı devre dışı kalmaktadır. Sıfır veya aşınmış silindir iç çaplarına motorun birçok parametresine göre seçilen özel alaşımlı teller ile plazma alevi kullanılarak püskürtme kaplama yapılır. Piyasada sınırsız kilometre diye adlandırılan motorlar bu veya muadili sistemler ile kaplanmaktadır.

 

Molibden tel püskürtme kaplama uygulaması (Senkromeç ve vites çatalı molibden püskürtme)

Kendinden kaygan ve yüksek sertlik özelliklerine sahip molibden tel ; senkromeç ve vites çatallarının kaplanmasında kullanılmaktadır. GTV GmbH firmasının bu uygulamaya has, spesifik geliştirdiği sistem ile ihtiyaç duyulan sertlik, porozite, pürüzlülük vs başarılı şekilde ulaşılabilmektedir. Senkromeç ve vites çatallarında Gazlı Tel Püskürtme (Wire Flame Spray) sistemi tercih edilmektedir. Elektrik Ark Sprey (Arc Spray) sisteminin başarısız olmasının en büyük nedeni ihtiyaç duyulan sertliğe ulaşılamamaktadır. Ancak Elektrik Ark Sprey sistemiyle de molibden birçok farklı uygulamalarda kullanılabilmektedir.

 

Çekme galvaniz profil boru imalatında Elektrik Ark Sprey (Arc Spray) yöntemi ile galvaniz çinko püskürtme kaplama 

 Galvanizli levhadan çekilerek imal edilen galvanizli çekme profilin / borunun, kaynak bölgesinde yanan/buharlaşan galvanizin Elektrik Ark Sprey (Arc Spray) yöntemi ile çinko püskürtme kaplaması yapılabilmektedir.

Böylelikle profilin tamamı yeniden galvanizlenmektedir.

 

Metalizing / Metalizasyon / Metallisation / Çinko Püskürtme Kaplama Uygulaması

 Bu uygulama genel olarak yukarıda belirtildiği gibi 4 şekilde isimlendirilmektedir.

 Tel formundaki Zn, ZnAl, Al, AlMg alaşımları, Elektrik Ark Sprey (Arc Spray) ya da Gazlı Tel Püskürtme Kaplama (Wire Flame Spray) sistemleri ile püskürtülür.

Detayları sitemizin bağımsız sayfasında açıklanan bu uygulama endüstride bir çok uygulamada kullanılmaktadır. (buraya metalizing ana başlığı açtık ya, ona ulaşılabilecek bir tık alanı koyabilir miyiz?)

Örnek olarak demir çelik konstrüksiyon, kapasitör, tüp imalatı, köprüler, tanklar vb

HVOF sistemi ile seramik püskürtme kaplama uygulaması

 HVOF sistemi ile sadece GTV GmbH firmasının imalatı olan PLC kontrollü GLC Topgun sistemi ile seramik toz püskürtülebilmektedir.

Asetilen gazı ile ince taneli bir çok alaşımda seramik toz püskürtülmektedir.

 

HVOF sistemi ile HES türbinlerinin (Pelton türbin, Francis Türbin, Kaplan Türbin) tungsten karbür püskürtme kaplama uygulaması

 Hidroelektrik santrallerin türbinlerinin su ile temas eden birçok kısmı kavitasyon nedeni ile aşınmaktadır.
Sertliği 75 HRC’ye kadar ulaşan tungsten karbür tozu, HVOF sistemi ile aşınan uygun bölgelere uygulanır.
Ülkemizde daha çok Pelton ve Francis türbin uygulamaları aktiftir.

 

Termal Sprey / Thermal Spray uygulama örnekleri

 

HVOF Ark Sprey (Arc Spray) Sistemi

 GTV GmbH firmasının patentli HVOF SPARC 400 Ark Sprey (Arc Spray) sistemi.

Standart Arc Sprey sistemlerine göre daha yüksek püskürtme hızına sahip olduğundan, porozite, gözeneklilik, bağ kuvveti, sertlik vb değerleri çok daha olumlu değerlere sahiptir.

Plazma Sprey (Plasma Spray) tabancası toz enjektörü değiştirme aparatı

 Sürekli hatlarda zaman kaybını engellemek üzere geliştirilmiş bir aparattır.

error: Content is protected !!